5 důvodů, proč blbě spíme

spánek

Spánek sladký jako med.
Spánek spravedlivý, spánek je všelék.
Dá se zaspat hlad i smutek. Ale co když to nefunguje, jak by mělo.
Když blbě spíte, může za tím být více věcí, někdy ale stačí tyhle.

1. PŘED SPANÍM KOUKÁM NA POČÍTAČ, LCD TV, MOBIL, TABLET…
Co se děje? Studené (modré) světlo blokuje vyloučení melatoninu (hormonu doprovázejícího spánek) a tak neusnete nebo se často budíte.
Řešení: alespoň 90 minut před spaním už nejet s bílým světlem, ale třeba si číst (ne u zářivek a LED žárovek)

2. HOLDUJI KÁVĚ A CUKRU
Poločas rozpadu kofeinu je 7 hodin. Po tuto dobu zdatně blokuje kofein místo pro adenosin (hormon únavy), a tak prostě nezaberete a nezaberete. A když, tak spánek bývá plytký. Podobně může zafungovat večerní mlsání, cukr dokáže organismus nabudit a zabránit kvalitnímu spánku. Záleží na Vaší enzymatické výbavě a rychlosti metabolismu a taky úrovni závislosti:-)

3. DAL/A JSEM SI SKLENKU PŘED USNUTÍM
Alkohol sice uvolní a navodí pocit únavy, ale je to proto, že utlumí Váš mozek. Pokud se dostaví spánek, tak je tu pak ona známá kocovina (nesouvisí jen s metabolismem alkoholu v zažívacím ústrojí, ale také v mozku – bolehlav). Stejný stav zažijete, když se spíte jen pár hodin, také bolí hlava, jako byste měli kocovinu. Před spaním si dejte uvolňující čaj, víno k obědu nebo brzké večeři.

4. TLAK, STRES, TĚKAVÉ MYŠLENKY
Co jsem nestihl/a, co musím, na co jsem zapomněl/a. Najednou se vše vynořuje po ulehnutí. Řešení: Vypsat to na papír, pustit si před spaním klidnou hudbu, malovat, číst, dát si bylinkový čaj (meduňka, třezalka, levandule) a zapojit dechové uvolňovací techniky.

5. MÁM DĚTI:-)
Taky tady je každá rada drahá. Když máte děti, jdete spát každý večer s tím, že nevíte, jaká bude noc. Jak se vyspat, i když máte děti? Domluvit se na střídavém spaní na izolačce s partnerem. Jeden z Vás prostě spí mimo dění. Je to jako v AVATARU – zavřít se do kapsle a neřešit okolí.

Dobrou noc strýčku Fido…