Změny mě bolely, ale

byly nutné

Měla jsem být bezdětná, na invalidním důchodě a s nudnou prací. 

Život začíná v dětství. Posloucháme, učíme se, občas rebelíme, ale stejně je nám to prdlajs platné. Nějak to přežijeme, ustojíme, něco si do života odneseme. Najednou se zdá, že období poslouchání a věčných omezení, příkazů a úkolů skončilo a začíná období svobody. Jenže ouvej. Svoboda se nekoná. Ten bič předtím byl tak silný, že jsem ho na sebe převzala sama a pokračovala v sebemrskačství a tlaku na výkon. Připadala jsem si úplně blbá, vyhořelá a navíc s chronickou a destruující nemocí.

Život začíná v dětství. Posloucháme, učíme se, občas rebelíme, ale stejně je nám to prdlajs platné. Nějak to přežijeme, ustojíme, něco si do života odneseme. Najednou se zdá, že období poslouchání a věčných omezení, příkazů a úkolů skončilo a začíná období svobody. Jenže ouvej. Svoboda se nekoná. Vysoká škola, jak se zdá, zavařila nejednomu člověku. Více

Ten bič předtím byl tak silný, že jsem ho na sebe převzala sama a pokračovala v sebemrskačství a tlaku na výkon. Připadala jsem si úplně blbá, vyhořelá.

Z přednášky na přednášku, semináře o ničem, jen buzerace, nuda a lítání z "Éčka" na "Géčko" (názvy budov) .

Znáte to, máte se něco naučit, ale akademičtí pracovníci se k vám staví tak, že už to přece máte dávno umět. Nechápete, cože to vlastně jednou máte učit ty děti. Kontrapunkt baroka? Vývoj německého jazyka v 17. století? Všechny blbiny, které kdy Schiller napsal? 2 knihy v knihovně a celý ročník přečíst do příště, jak z toho ven. K tomu brigády, učení v jazykovce, překlady (něčím si vydělávat musím).

Nejlepší přednášky měl snad jen Honza Svoboda, tam chodili i ti, co je zapsané neměli - psychologie, život, praxe. Děkuji Honzo. Konečně pocit Svobody.

Prozřením byl půl rok studia v rakouském GRAZU. Studium tady mi dalo více než celá etapa výšky v ČR.

Čas na jídlo - nula, čínské polívky a těstoviny s kečupem. 

Při tom permanentním spěchu nebyl čas na jídlo. Jistila to pekárna, tavený sýr, rohlík, po ránu müsli s mlíkem (nechápu proč jsem to jedla, když jsem pak vždycky letěla na záchod, ale podprahová reklama je sviňa). 3x denně dobrůtka - sušenky, čokoládka, jogurtík, instantní kafíčko. 

Kde je můj život?

Přestože jsem studovala hudbu, vůbec to nebylo o hudbě, zoufale jsem potřebovala zpívat a hrát a našla si po letech kapelu. Dnes už vím, že náznaky nemoci se objevovaly v době, kdy jsem si něco uvědomila a začala to měnit. Více měsíců jsem nárazově vnímala neznámou bolest v břiše..

Pak se to spustilo. 

Sebedestrukce, (ne)řízená?

Nemocnice, vyšetření, nitrožilní výživa, kapačky a hromady léků. Za den jsem spolykala 16 pilulek, nevědouc, co to vlastně polykám, jen mi po tom nebylo dobře. Máte Crohnovu nemoc, nejspíš budete většinu života na invalidním důchodě a nejspíš nebudete nikdy mít děti. Bylo mi 23 let. 2 roky do státnic. Vize života "Až budu mít hotovou výšku, budu pracovat v zahraniční firmě, vdám se, budu mít děti, barák, rodinu..." se najednou zhroutila jako po náletu bombardérů. 

Co jsem udělala špatně, proč zrovna já a co dál?

Život šel dál, diplomka (vybrala jsem si reklamu v německých médiích), jedny státnice, druhé, třetí, mezitím operace. Odcházím z výšky s diplomem a vím, že učit nebudu, že nemám co, že nejdříve musím začít žít, abych měla dětem co předat. Nechci pokračovat v tom hloupém systému demagogie. Nejdu ani na promoci, není to pro mě důležité.

Změna, stěhování, korporát a marketing

Co teď, bublina akdemické půdy praskla s prvním napsaným životpisem. Tak teď mi ty Schillerovy paskvily budou fakt k něčemu. Mám práci jako customer servis v Brně v týmu pro podporu německy mluvících zemí. Wow, stěhujeme se na jih, velké město, mezinárodní firma, jiná kultura, plat, který bych tehdy jako učitelka neměla. Po roce zvedání telefonů a klikání v počítači, dojíždění a denního života v open spacu zjišťuju, že stačilo. Inzeráty, učím se power point, excel, řidičák, malá firma, která už dávno neexistuje, ale kde jsem se naučila hledat řešení a ne důvody, proč něco nejde. Pak další firma a zahraniční obchod a pak final marketing a projekty a příběhy podnikatelů, malých firem, maminek. Apky, systémy, komunikace a prostor pro tvoření. Project management.

Jsem doma. Řídím projekty, vedu pár lidí, pracuju s klienty. Mám relativní volnost, home office, když potřebuju, žádné píchačky. Ale stále plním úkoly, tohle ještě musím změnit. Jídlo zdokonalujeme, vařím si, v lednici je zelenina, na kaše sypu semínka, omezujeme sladké a pečivo.

Od učitelství jsme se dostala k řízení projektů, lidí a nakonec i k vlastním projektům. Od sladkých šátečků k vyladěným barevným talířům.

Mám relativní volnost, home office, když potřebuju, žádné píchačky. Ale stále plním úkoly, tohle ještě musím změnit. Jídlo zdokonalujeme, vařím si, v lednici je zelenina, na kaše sypu semínka, omezujeme sladké a pečivo.

Velká změna

Když to přijmeš, začne to fungovat.

Nemoc je stabilní, pár vyšetření a chceme miminko. Je mi neskutečně blbě, končím na nemocenské, když bliju, tak se chechtám, tenhle diskomfort totiž ráda přijímám. Stejně jako porodní bolesti. Aha, učím se přijímat a a nebojovat. Světe, div se, ono to jde líp. Se vším.

Jídlo není věda, stačí selský rozum a hledání cest místo nářků, že nevíme jak. 

Blbabl

Každý z nás může dělat to, co opravdu chce.

Rodičovská je nejlepší doba, kdy žena začne objevovat samu sebe, své potřeby. U nočního kojení rozjímá nad smyslem života a po pár měsících jí dojde, že péče o děti asi nebude vrchol bytí. Jenže není to ani práce na heslo. Chybí mi tvoření. Pouštím se po večerech do vlastních projektů. Podnikatelská soutěž pro město, koncept a realizace měsíční pop up výstavy v ulici Sdílko. S dítětem pak didaktická hra Kidedu Můj den. Organizujeme Restaurant Days a s mamkama spouštíme iniciativu Foodrestart. Najednou jsou tu konference, rozhovory pro televizi, články a svět "těch druhých".  Jsem těhotná podruhé a Amálka se hlásí o slovo moc brzy. Nemocnice, rizikovka a nakonce císařský řez.  Znám sebe i ji, měla jsem zpomalit. Můj život chci vést v tempu a výkonu, stále neumím zpomalit.  Předávám vše manželovi a zvládne to beze mě. Odpočívám. Nové zjištění:

Odpočívat je nutné, můžu si dovolit odpočívat a lenošit, svět se nepřestane točit a nikdo kvůli tomu neumře.

Jen s dětmi je to o chlup, no možná o celý kožich náročnější. Nikdy nevíte, co bude za pár minut, nemůžete plánovat. Možná máte taky pocit, že nic neumíte, jenže to není důvod skládat zbraně. Doba je šíleně rychlá a udržet tempo je sebevražedné. Chvílemi podléhám skepsi - nestíhám, ty druhé mají náskok, babičky na hlídání, větší základnu, manželovy peníze. Opět se stavím na nohy. V kase je málo peněz a brečení mi je nevydělá. Přijímám to. Dávám si cíle a i přes celodenní přítomnost dětí hledám cesty. 

Odstraňuji vnitřní bloky a rozšiřuji bezpečnou zónu

Vždy jsem ráda cestovala. Ve školních letech Francie, Rakousko, Německo. V dospělosti další země a cestujeme i s dětmi. Na začátku 2019 chci odjet na více týdnů pryč, i s dětmi - poprvé a jinak. Ukázat jim svět a obyčejné životy, překonat své vnitřní bloky a strachy z neznáma. Jedeme gaučový trip, spíme u neznámých lidí, zadarmo, za práci, bavíme se, překonáváme květnovou sněhovou nadílku ve švýcarských horách, spíme v rozestavěném baráku bez topení když venku padá sníh, sdílíme záchod s dalšími rodinami, tajeme v jarní Provence a dělíme se o croissanty, nahlížíme do života normálních lidí, jíme čerstvé ryby a chřest, cákáme se ve studeném moři, navštívíme desítky hřišť a prožíváme kouzla okamžiků. Pracujeme na cestách. Vyčerpaní přijíždíme domů. 5 týdnů full time na cestách s dětmi je dobrá škola.

Naše síla je z toho, čím se krmíme - strava pro tělo i pro duši.

Co bylo, to je dějepis.

Jděte dál, nezůstávejte trčet, měňte sebe, změníte i okolí a hledejte to, co je ve Vás. Možná na to přijdete později, možná už za pár dní. Každá změna vyžaduje, abyste na ni byli opravdu připraveni. Inspirujte se a dělejte malé kroky směrem k těm větším.

Mrkněte na mé projekty ↓ a těším se na setkání v živém i virtuálním světe.

Cesta ke změnám a 5 univerzálních pravidel

 

Velká změna

Nemoc je stabilní, pár vyšetření a chceme miminko. Je mi neskutečně blbě, končím na nemocenské, když bliju, tak se chechtám, tenhle diskomfort totiž ráda přijímám. Stejně jako porodní bolesti. Aha, učím se přijímat a a nebojovat. Světe, div se, ono to jde líp. Se vším.

Když to přijmeš, začne to fungovat.

Jídlo

Každá máma řeší jídlo. U nás nejen kvůli dětem, ale i pro mé a manželovy zdravotní nešvary a dysfunkce. Studujeme, experimentujeme, vidíme výsledky. Procházíme obdobím pokus omyl. Pak vysvobození:

Jídlo není věda, stačí selský rozum a hledání cest místo nářků, že nevíme jak. 

Rodičovská a vlastní projekty

Rodičovská je nejlepší doba, kdy žena začne objevovat samu sebe, své potřeby, u nočního kojení rozjímá nad smyslem života a po pár měsících jí dojde, že péče o děti asi nebude vrchol bytí. Jenže není to ani práce na heslo. Chybí mi tvoření. Pouštím se po večerech do vlastních projektů. Podnikatelská soutěž pro město, koncept a realizace měsíční pop up výstavy v ulici Sdílko. S dítětem pak didaktická hra Kidedu Můj den. Organizujeme Restaurant Days a s mamkama spouštíme iniciativu Foodrestart. Najednou jsou tu konference, rozhovory pro televizi, články a svět "těch druhých".  Jsem těhotná podruhé a Amálka se hlásí o slovo moc brzy. Nemocnice, rizikovka a nakonce císařský řez.  Znám sebe i ji, měla jsem zpomalit. Můj život chci vést v tempu a výkonu, stále neumím zpomalit.  Předávám vše manželovi a zvládne to beze mě. Odpočívám. Nové zjištění:

Odpočívat je nutné, můžu si dovolit odpočívat a lenošit, svět se nepřestane točit a nikdo kvůli tomu neumře.

Každá žena může dělat to, co chce.

Jen s dětmi je to o chlup, no možná o celý kožich náročnější. Nikdy nevíte, co bude za pár minut, nemůžete plánovat. Možná máte taky pocit, že nic neumíte, jenže to není důvod skládat zbraně. Doba je šíleně rychlá a udržet tempo je sebevražedné. Chvílemi podléhám skepsi - nestíhám, ty druhé mají náskok, babičky na hlídání, větší základnu, manželovy peníze. Opět se stavím na nohy. V kase je málo peněz a brečení mi je nevydělá. Přijímám to. Dávám si cíle a i přes celodenní přítomnost dětí hledám cesty. 

Vnitřní bloky a komfortní zóna

Na začátku 2019 chci odjet na více týdnů pryč, i s dětmi. Ukázat jim svět a obyčejné životy, překonat své vnitřní bloky a strachy z neznáma. Jedeme road trip, spíme u neznámých lidí, zadarmo, za práci, bavíme se, překonáváme květnovou sněhovou nadílku ve švýcarských horách, spíme v rozestavěném baráku bez topení když venku padá sníh, sdílíme záchod s dalšími rodinami, tajeme v jarní Provence a dělíme se o croissanty, nahlížíme do života normálních lidí, jíme čerstvé ryby a chřest, cákáme se ve studeném moři, navštívíme desítky hřišť a prožíváme kouzla okamžiků. Pracujemena cestách. Vyčerpaní přijíždíme domů. 5 týdnů full time na cestách s dětmi je dobrá škola.

Mé poselství pro Vás: I přes to všechno jděte dál, nezůstávejte trčet, měňte sebe, změníte i okolí a hledejte to, co je ve Vás. Možná na to přijdete později, možná už za pár dní. Každá změna vyžaduje, abyste na ni byli opravdu připraveni.

Naše síla je z toho, čím se krmíme - strava pro tělo i pro duši.

Mrkněte na mé projekty ↓ a těším se na setkání v živém i virtuálním světe.

KIDEDU

Smysluplné hry a pomůcky pro spokojenější děti a rodiče. 

Dětský plánovač Kidedu Můj den, Adventní kalendář, E-Průvodce Město na hraní a připravujeme konverzační karty Kidedu Mé emoce

FOOD & BRAIN

RESTART

Restart pro talíř i hlavu. Workshopy a přednášky pro veřejnost, rodiče, školy a firmy. 

SDÍLKO

Pop up expozice v ulicích města, která vrátí život do veřejných prostranství, podpoří lokální výrobce, tvůrce, podnikatele a vynese na světlo to, co je jinak ukrytu.